Neuveríte, akí až dokážeme byť prízemní a jednoduchí. Inteligentný človek nekoná na základe predsudkov, povier a strachu spôsobeného filmami, knihami či babskými povedačkami, na tom sa zhodneme všetci. Bohužiaľ sa o fenoméne, o ktorom budem písať na Slovensku v kruhoch milovníkov zvierat vôbec nehovorí, čo je….zlé.
Veľmi populárny americky inzertný portál https://www.petfinder.com/blog robil interné výskumy, podľa ktorých zistil, že čierne psy majú 5 krát menšiu šancu adopcie z útulku, alebo kúpy od chovateľa. Sú usmrcované z dôvodu nadbytočnosti, aj keď sú mladé, zdravé a s dobrou povahou. Ľudia si všeobecne myslia, že z dôvodu čiernej farby nie je u nich tak jednoduché prečítať ich výraz tváre, ako u bledších psíkov. Boja sa ich. Čierne psy majú negatívny imidž už z minulosti, vďaka knihám a filmom, ktoré ich týmto odsudzujú na skorú nespravodlivú smrť. Veľký, desivý čierny pes môže byť videný v horore Pes baskervillský, v populárnej sérii Harry Potter, ako aj vo filmovej verzii The Omen, atd. . Čierne mačky sa spájajú s čarodejnicami, poverami a smolou.
Podľa vyjadrení fotografov z portálu http://www.blackpearldogs.com/ sú čierne psy bez domova z jednoduchého dôvodu, nie sú na fotkách tak fotogenické a milé ako svetlejšie psy a ich výraz vyzerá agresívnejšie a tvrdšie.
Najrenomovanejší psychologicky časopis http://www.psychologytoday.com/blog/canine-corner/201110/are-black-dogs-less-lovable uvádza ďalšie dôvody: Dôvod, prečo sú čierne psi odmietané je súčasťou štruktúry nášho kultúrneho dedičstva. V dávnych egyptských, gréckych, rímskych a severskej mytológiách boli čierne psi spájané so smrťou a nadprirodzenom. Čierne psy boli vyslancami zla a v európskom folklóre sú to démonické čierne bytosti vyskytujúce sa na cintorínoch či miestach, kde sa vyskytlo násilie. Vždy sú to čierne psy s červenými očami s ohnivým žiarou. Ak má diabol psa, ten bude veľký a čierny. Ľudia, ktorí pracujú s adopciami psov tvrdia, že tieto negatívne myšlienky vznášajúce sa v našom podvedomí sa stali stereotypom, ktorý je podporovaný myšlienkou zničenia čiernych psov, ktorá sa často objavuje vo filmoch a knihách. Potenciálni majitelia domácich zvierat sa mylne domnievajú, že všetky čierne psy sú agresívne a ak má niekto také zviera, môže to viesť ľudí k domnienke, že majiteľ má rovnaké negatívne vlastnosti, ktoré sú spojené s veľkými čiernymi psami.
Tento portál prináša aj zaujímavý poznatok, že Churchill nazýval svoje silné depresie názvom „čierny pes“. Bolo to z jednoduchého dôvodu, ľudia si odpradávna spájajú čiernu farbu s depresiou, smútkom a nepokojom.
Podľa Friedmana http://schott.blogs.nytimes.com/2009/10/13/black-dog-syndrome/?_r=0 sú čierne psi a mačky v útulkoch prehliadané kvôli poverčivosti, pretože sú menej fotogenické alebo preto, že sú považované za desivé. Niektorí inteligentní majitelia útulkov to riešia špeciálnymi akciami, kde upozorňujú na čiernych prehliadaných psov.
Populárny vedecký portál rieši tento problém v zaujímavej analýze http://io9.com/black-dog-syndrome-teaches-us-something-very-important-1575185077
Syndróm čierneho psa je veľmi jednoduchý efekt, ktorý si všimli zamestnanci útulkov po celom svete. Dobrovoľníci v útulkoch nie sú zvyčajne nadšení príchodom čiernych psov a mačiek. Neskonale milujú zvieratá a preto vedia, že tieto zvieratá čaká dlhodobý pobyt alebo dokonca eutanázia.
Bez ohľadu na to, o aké sladké a dobromyseľné zviera sa jedná, ak ľudia vidia tmavú srsť, obyčajne nad takýmto psíkom či mačičkou váhajú. Čierne psy sú vždy zdrojom bolesti, lebo sa väčšinou neadoptujú. Syndróm čierneho psa je známy a notorický preskúmaný veterinármi, pracovníkmi útulkov a ochranármi. Výsledky analýz v Amerike aj v Európe boli skľučujúce. Vedci sa pýtali ľudí, čo si myslia o tmavo sfarbených psoch. On-line štúdie ukázali, že svetlé psy boli považované za príjemnejšie, svedomité a emocionálne stabilné. Čierne boli ich opakom. Potvrdilo sa, že ľudia sa boja čiernych psov, a to najmä veľkých. Humánne spoločnosti a útulky potrebujú buď povzbudiť ľudí, aby si dali svojich tmavo sfarbených psov kastrovať a sterilizovať z dôvodu ťažkého hľadania nových domovov pre ich šteňatá alebo sa musí šíriť kampaň na zmenu vnímania ľudí voči psom s tmavo sfarbenou srsťou.
V informačnej agentúre NBC NEWS (http://www.nbcnews.com/id/23472518/ns/health-pet_health/t/black-pups-face-doggie-discrimination/#.VIRoE3uYDN0 ) odborníci vyjadrili presvedčenie, že väčšina čiernych psov je utratená. Ľudia si často prenášajú povery o čiernych mačkách na čiernych psov.
Portál http://www.slate.com/articles/health_and_science/science/2014/06/black_dog_syndrome_are_people_racist_against_black_pets.htmlotvára tento problém v článku o rasizme páchanom na psíkoch. Mytológia okolo čiernych psov je ponurá. Štúdia psychológov v štáte Pensylvánia v r. 2013 uviedla, že pre ľudí sú obrázky čiernych psov desivé. Ľudia považovali čiernych psov za menej adaptabilných, menej priateľských a strašidelných. Fotky čiernych zvierat nemajú potrebnú iskru na to, aby sa zapáčili ľuďom. „Ich tváre vyzerajú menej expresívne a ich oči sa strácajú v čiernej farbe,“ hovorí fotograf Fred Levy, ktorý vedie svoj projekt Black dog. Vysvetľuje to tým, že na fotke často vidíte len čiernu siluetu.
Tento článok by si malo prečítať čo najviac ľudí, lebo na Slovensku je to ešte „neprebádaná zem“ a osvete sa v tomto smere nevenuje nikto. Myslím si, že rasizmus voči čiernym psom je absolútny primitivizmus, nedostatok intelektu a hanba 21. storočia.
boze, to uz niekomu sibe, rasizmus ...
takze sa snazis zaviest pozitivnu diskriminaciu... ...
A ešte, čo sa týka adopcií u ľudí ...
"Myslím si, že rasizmus voči ...
Celá debata | RSS tejto debaty